Międzynarodowe Konkursy Dyrygentów

do 2012 roku

Agata Szymczewska

    Urodziła się w Gdańsku w 1985r. Absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie skrzypiec Bartosza Bryły. Od 2004r. kontynuowała naukę w Hochschule für Musik und Theater w Hannoverze u Krzysztofa Węgrzyna. W 2010 r. rozpoczęła pracę na stanowisku asystenta w Akademii Muzycznej w Poznaniu.

    Laureatka wielu nagród, m.in. otrzymała I nagrodę i Złoty Medal oraz Nagrodę Publiczności TVP Kultura w XIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (2006), nagrodę London Music Masters 2009.

    Koncertowała w słynnych salach koncertowych Europy, m.in. w Théatre des Champs-Élysées w Paryżu, Victoria Hall w Genewie, Concertgebouw w Amsterdamie, Konzerthaus w Berlinie, Berwaldhallen w Sztokholmie, Teatrze Bolshoi w Moskwie, a także w Chinach, Japonii, Korei, Kanadzie oraz Izraelu. Wystąpiła m.in. z Sinfonią Varsovią, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej w Warszawie, Lahti Symphony Orchestra, Vilnius State Symphony Orchestra, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Sinfonią Iuventus, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeus”oraz w wielu filharmoniach w całej Polsce. Grała pod batutą K. Pendereckiego, A. Boreyko, M. Vengerova, Sir N. Marrinera, J. Axelroada, A. Wita, J. Maksymiuka, T. Wojciechowskiego, J. Kasprzyka, J. Krenza, A. Duczmal, K. Urbańskiego.

    W 2005r. objęła stanowisko koncertmistrza orkiestry pod kierownictwem Seiji Ozawy podczas tournées po Japonii i Chinach. Regularnie występuje w Summer Music Academy w Szwajcarii. Razem z Krystianem Zimermanem, Kają Danczowską, Ryszardem Groblewskim i Rafałem Kwiatkowskim wykonała kwintety fortepianowe Grażyny Bacewicz w setną rocznicę urodzin kompozytorki (2009). Wystąpiła na koncertach kameralnych wspólnie m.in. z Gidonem Kremerem oraz Franzem Helmersonem na festiwalu Chamber Music connects the World w Kronbergu (2010).

    Otrzymała stypendia od Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, Prezesa Rady Ministrów, fundacji Yehudi Menuhin Live Music Now, Gundlach Musikpreis w Hannoverze oraz Ministerstwa Kultury w ramach programu Młoda Polska.