Międzynarodowe Konkursy Dyrygentów

do 2012 roku

Andreas Weiss (Niemcy)

Rocznik 1952. Studiował we Frankfurcie nad Menem grę na waltorni, nauczanie i dyrygenturę pod kierunkiem Jiřego Stárka, Carla Marii Zwisslera i Helmutha Rillinga. Uczestniczył w kursach mistrzowskich Rafaela Kubelika.

Jako dyrygent zadebiutował w wieku 16 lat, prowadząc Bastion i Bastienne W.A. Mozarta. W następnych latach pracował z wieloma orkiestrami młodzieżowymi i studenckimi. W latach 1976-1985 prowadził w Heidelbergu Młodzieżową Orkiestrę Kameralną. Z sukcesami uczestniczył w konkursach krajowych, co zaowocowało występami z wieloma orkiestrami niemieckimi.

  W 1983 roku został laureatem IV Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów Telewizji Węgierskiej w Budapeszcie i zdobył III nagrodę II Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach.

W latach 1982-84 był dyrygentem gościnnym Folkwang Kammerorchestre Essen a w latach 1987-88 związany był z Südwestfälischen Pholharmonie. Od 1985 do 1993 roku był kierownikiem muzycznym Kammeroper Frankfurt. Od 1986 roku prowadzi działalność pedagogiczną w Karlsruhe Musikhochschule.

Koncertuje w całych Niemczech (Berlin, Frankfurt, Hanower, Stuttgart) i poza granicami swojego kraju, m.in. z radiowymi orkiestrami w Katowicach, Bazylei i Budapeszcie. Był gościem takich festiwali, jak Internationale Maifestspiele Wiesbaden, Frankfurt Feste in der Alten Oper, Europäisches Musikfest Stuttgart.