Międzynarodowe Konkursy Dyrygentów

do 2012 roku

Ernest Martinez (Hiszpania)

  Urodził się w Barcelonie w 1962r. Studia dyrygenckie ukończył pod kierunkiem Antoniego Ros Marbà w barcelońskim Konserwatorium. Zaproszony do Paryża przez Pierra Boulez, dzięki stypendium ufundowanym przez rząd francuski miał okazję współpracować z Ensemble InterContemporain jako asystent dyrygenta (1989). Od 1997r. artystyczny dyrektor Navarre Symphony Orchestra w Pampelunie.

  W 1985r. zainicjował i prowadził Ensamble Barcelona 216, której głównym repertuarem jest muzyka XX w. Od 2009r. związany jest z zespołem jako gościnny dyrygent. W latach 2002-2006 był dyrektorem artystycznym Barcelońskiej Orkiestry Symfonicznej.

  Obok prowadzenia hiszpańskich orkiestr symfonicznych i zespołów, pracował z: Kyoto Symphony Orchestra, Finnish Radio Symphony Orchestra, Filharmonią Narodową w Warszawie, Orchestre Philharmonique de Radio France, Orkiestrą Symfoniczną w Helsinkach, Orchestra del Teatro Comunale di Bologna, Beethoven Academy Orchestra w Antwerp (Belgia), Tonkünstler-Orchester Niederösterreich (Austria). Koncertował również z wieloma zespołami, m.in. Ensemble contemporain de Montréal, Ensemble Modern we Frankfurcie, Klangforum w Wiedniu oraz Avanti! Chamber Orchestra w Helsinkach.

  Współpracował z wytwórniami fonograficznymi Telarc, Harmonia Mundi, Col Legno, Ircam, Stradivarius i Naxos. Prowadził szereg prawykonań operowych, m.in. operę Adriana Mater Kaija Saariaho na scenie Finnish National Opera w Helsinkach oraz Santa Fe Opera w stanie New Mexico wyreżyserowaną przez Petera Sellarsa. Razem z teatralną grupą artystyczną La Fura dels Baus wykonał Carmina Burana Carla Orffa.

  Jest laureatem wielu nagród. Zdobył m.in. Ojo Crítico, nagrodę przyznaną przez hiszpańskie radio (1995), nagrodę miasta Barcelona (2001), Latin Grammy (2006).

  Od 2006r. wykłada w Reial Acadèmia Catalana de Belles Arts de Sant Jordi w Barcelonie.