Międzynarodowe Konkursy Dyrygentów

do 2012 roku

Inne imprezy towarzyszące

Album fotograficzny Juliusza Multarzyńskiego "Dyrygenci. Alfabet ekspresji" Książkę wydała Fundacja Muzyczna Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. G. Fitelberga w Katowicach a partnerują jej w tym Filharmonia Śląska, Stowarzyszenie Przyjaciół Filharmonii Śląskiej, Frodo sp.j. oraz " bardzo namacalnie bo finansowo Urząd Miejski w Katowicach i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Będzie to 35. pozycja serii Biblioteka Katowicka. Portrety 150 dyrygentów znakomitego artysty fotografika Juliusza Multarzyńskiego w albumie dopełnia esej Dyrygenci - en face i z ukosa cenionego polskiego teoretyka muzyki, niegdyś dyrektora katowickich MKD, prof. Leona Markiewicza.

 

Filmowa otoczka VIII Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga

Gdy mówił o muzyce palił się cały, muzyce był oddany i żył dla muzyki, a przede wszystkim dla muzyki polskiej...

Jak potrafił swoim zapałem zarazić kompozytorów, artystów, wykonawców! - pisał o Grzegorzu Fitelbergu Jarosław Iwaszkiewicz. Postać, życie i artystyczne dokonania znakomitego dyrygenta ukazał nam nowy film Stanisława Janickiego "Spełnienie. Opowieść o Grzegorzu Fitelbergu w dwóch częściach z epilogiem". Producentem jest Centrum Sztuki Filmowej "Silesia - Film", w którym odbył się przedpremierowy pokaz podczas konferencji prasowej 15 listopada o godz. 13.

Filmowe impresje studentów Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego o konkursowych zmaganiach, muzyce, czy dyrygentach. Ich prezentacje wraz z debatą studencką odbyły się w Centrum Sztuki Filmowej "Silesia - Film".

Spoty promujące Konkurs, wyprodukowane przez Centrum Sztuki Filmowej "Silesia - Film", w październiku i listopadzie były pokazywane w kinach studyjnych w całym kraju.

 

Muzyka Dymitra Szostakowicza i Sergiusza Prokofiewa w kinie

Centrum Sztuki Filmowej "Silesia - Film" w Katowicach odbył się 09 - 13 listopada dedykowany VIII MKD, pokaz filmów z muzyką wielkich rosyjskich kompozytorów Sergiusza Prokofiewa i klasyka już XX wieku - Dymitra Szostakowicza.

 

7 grudnia 2007, piątek, godz. 18:30 Centrum Sztuki Filmowej "Silesia - Film"
Premiera filmu Stanisława Janickiego "Spełnienie. Opowieść o Grzegorzu Fitelbergu w dwóch częściach z epilogiem".

 

Ogólnopolską promocję VIII MKD zapewnił Urząd Miasta w Katowicach i prezydent Piotr Uszok, włączając nasz konkurs w akcję Katowice miastem wielkich wydarzeń. Internetowe portale i wiele redakcji prasowych, radiowych i telewizyjnych roztoczyły nad konkursem patronat medialny. Podczas konkursu ukazywała się Gazeta Dyrygencka, retransmitowane było przez TVP 1 prawykonanie V Symfonii Adwentowej Wojciecha Kilara oraz retransmitowany przez TVP 2 cały koncert inauguracyjny. Bezpośrednią transmisję koncertu laureatów przekazywał Program 2 Polskiego Radia i TVP Kultura. Były także "Studia konkursowe" TVP Kultura i TVP 3 Katowice.

 

Okolicznościowy datownik używała Poczta Polska w czasie trwania konkursu na specjalnym stoisku w Filharmonii Śląskiej.

 

Porcelanowy "Szymanowski" to nowy z "muzycznych" wzorów Porcelany Śląskiej, która swoje wyroby oferowała podczas konkursu w gmachu Filharmonii Śląskiej.

 

Batuty Kruka. Dotąd laureatów katowickich konkursów honorowano medalami. Od tego roku wręczane były batuty: Złota, Srebrna i Brązowa. Wyszły one z pracowni renomowanej poznańskiej firmy jubilerskiej W. KRUK, która inne swoje precjoza i jubilerskie gadżety pokazywała podczas trwania konkursu.