Międzynarodowe Konkursy Dyrygentów

do 2012 roku

Jakub Jakowicz

Występował w I Koncercie skrzypcowym op. 35 Karola Szymanowskiego i był jedynym wykonawcą partii solowej Symfonii hiszpańskiej op. 21 Edouarda Lalo.

Urodzony w 1981 roku w Warszawie, zadebiutował w roku 2001, grając z Filharmonią Monachijską, a potem z Orquesta National de Espana w Madrycie oraz Orchestre National w Montpellier.
Sukcesy o wymiarze europejskim przyniosły młodemu skrzypkowi szereg zaproszeń do koncertów z renomowanymi orkiestrami naszego kontynentu: ponownie do Münchner Philharmoniker (2004) i Orquesta National de Espana (2004) oraz Orchestre de la SuisseRomande (2003), Sinfonii Varsovii (2003), Dresdner Philharmoniker (2003), Philharmonishes Orchester Dortmund (2003), Orchestra di Santa Cecilia (2003), Orquesta Sinfonica Valencia (2003), Filharmonii Narodowej w Warszawie (2003, 2004) i wielu innych.
Występy w znakomitych centrach muzycznych dają mu szansę spotkania z takimi dyrygentami, jak: Krzysztof Penderecki, Pinchas Steinberg, Rafael Frübeck de Burgos, Jan Krenz, Michail Jurovsky, Jerzy Maksymiuk, Antoni Wit, Agnieszka Duczmal, Marek Pijarowski, Tomasz Bugaj, Heinz Wallberg, Tadeusz Strugała, Jerzy Swoboda, Wojciech Michniewski, MarcinNałęcz-Niesiołowski i Mirosław Jacek Błaszczyk.
Mimo młodego wieku, Jakub Jakowicz uczestniczył już w wielu znaczących festiwalach, jak np. Festiwal Radio France (2000), Festiwal w Starym Krakowie (1997-2000), Festiwal w Nortellje (Szwecja), Festiwal Krzysztofa Pendereckiego (Kraków 1998).
Wśród nagród jakie otrzymał są pierwsze miejsca na konkursach skrzypcowych w Lublinie (1993), Wattrelos (Francja, 1995), Takasaki (Japonia, 1999), Międzynarodowej Trybunie Młodych Wykonawców, organizowanej pod auspicjami Europejskiej Unii Radiowej i Rady Muzyki UNESCO (Bratysława, 2001), a także nagroda Fundacji polsko-japońskiej dla najlepiej zapowiadającego się skrzypka polskiego młodej generacji (2002). Jest laureatem Paszportu Polityki za rok 2003.
Jakub Jakowicz kontynuuje rodzinne tradycje muzyczne. Gry na skrzypcach uczy się w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie u swojego ojca prof. Krzysztofa Jakowicza, wybitnego skrzypka i pedagoga o renomie międzynarodowej. Był także uczniem prof. Tadeusza Wrońskiego, jednego z twórców polskiej szkoły skrzypcowej, który w uznaniu talentu Jakuba podarował mu instrument pochodzenia włoskiego.
Młody skrzypek ma w swoim dorobku 4 płyty kompaktowe.