Międzynarodowe Konkursy Dyrygentów

do 2012 roku

Jerzy Salwarowski (Polska)

Urodził się w Krakowie i tamże ukończył studia w Akademii Muzycznej - kompozycję u Tadeusza Machla i Krzysztofa Pendereckiego oraz dyrygenturę u Henryka Czyża i Krzysztofa Missony. Swoje umiejętności doskonalił w Accademia Chigiana u F. Ferrary. Jest laureatem czołowych nagród krajowych i międzynarodowych konkursów dyrygenckich: I i II konkursu w Katowicach (I i nagroda krytyki muzycznej), w Sienie (I nagroda) i Budapeszcie (II nagroda, pierwszej nie przyznano). Dyryguje orkiestrami w Europie, Azji, Afryce i Ameryce, współpracuje z czołowymi orkiestrami i operami w Polsce.

Od 1996r. pełni funkcję dyrektora artystycznego stworzonego przez siebie Festiwalu Toruń: Muzyka i Architektura. W 2000r. został profesorem Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie kieruje Katedrą Dyrygentury. Gościnnie wykładał w Towson University Baltimore oraz Central Washington University w Ellensburgu. Od 2005r. jest dyrektorem artystycznym Filharmonii Częstochowskiej; równocześnie ponownie objął funkcję kierownika artystycznego Toruńskiej Orkiestry Kameralnej. W Toruniu prowadzi od 1998 r. Wakacyjne Kursy Dyrygenckie (pierwsze w Polsce).

Z polskimi orkiestrami odbył wiele tournées koncertowych w Europie. Dyrygował na licznych festiwalach, jak m.in. Warszawska Jesień, Festiwal Flandryjski, Pražske Jaro i Millenium Pace. Współpracując z polskimi orkiestrami radiowymi dokonał wielu nagrań archiwalnych

Nagrał wiele płyt dla firm zagranicznych: Amreco, Adda, Thorofon oraz polskich: Tonpress, Selene, Wifon, DUX i Polskie Nagrania. Dla tej ostatniej nagrał album płytowy z muzyką G. Gershwina nagrodzony w 1994r. Złotą Płytą, a w 1999r. wydany na CD. Dokonał pierwszego kompletnego nagrania poematów symfonicznych Mieczysława Karłowicza także wydanych potem na CD i nominowanych do nagrody Fryderyk '99. Nagrał również dwie CD z Toruńską Orkiestra Kameralną oraz pierwszą w historii Filharmonii Szczecińskiej płytę Słynne kaprysy, która otrzymała nominację do nagrody Fryderyk '98. Wiosną 2002r. wraz z synem Hubertem nagrał krążek na którym znalazły się I Koncert fortepianowy J. Brahmsa (towarzyszy NOSPR) i III Koncert fortepianowy S. Prokofiewa (towarzyszą filharmonicy szczecińscy). Ta płyta otrzymała nominację do Fryderyka 2002.