Międzynarodowe Konkursy Dyrygentów

do 2012 roku

Jin Wang (Chiny)

Urodzony w Chinach, austriacki dyrygent studiował w Pekinie a potem w Wiedniu, m.in. u Karla Österreichera, Leonarda Bernsteina i Vaclava Neumanna.

Poprowadził ponad 600 koncertów i spektakli operowych na całym świecie. Występował z ponad 80 europejskimi orkiestrami, m.in. z zespołami Oslo Philharmonic, Gothenburg Symphonic, Radio Symphonic Berlin, The Royal Liverpool Philharmonic, Wiedeńska Orkiestra Kameralną, Praska Orkiestrą Symfoniczną FOK, jak też z wieloma czołowymi orkiestrami azjatyckimi.

Najprawdopodobniej jest jedynym dyrygentem urodzonym w Azji, który zdobył 9 czołowych nagród europejskich konkursów międzynarodowych, m.in. im. N. Malko w Danii, Praskiej Wiosny w Czechach, im. Artura Toscaniniego we Włoszech, na czele z IV Międzynarodowym Konkursem Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach w 1991 roku, gdy zdobył II nagrodę i srebrny medal (ex aequo z Koreańczykiem Shinikiem Hahmem).

Przypuszczalnie tez jest pierwszym azjatyckim dyrygentem, który został profesorem dyrygentury i kształcenia orkiestrowego w europejskiej uczelni wyższej - w sztokholmskiej Królewskiej Akademii Muzycznej.

Jest także kompozytorem. Jego utwory z powodzeniem wykonywane są w wielu krajach.

Był m.in. pierwszym dyrygentem berlińskiej Komische Oper. Obecnie jest generalnym dyrektorem muzycznym Opery w Würzburgu (Niemcy).