Międzynarodowe Konkursy Dyrygentów

do 2012 roku

Juozas Domarkas (Litwa)

    Ukończył Konserwatorium w Sankt Petersburgu (1965), gdzie studiował dyrygenturę operową i symfoniczną w klasie prof. Ilyi Musina. Dodatkowo kształcił się również u sławnego francuskiego dyrygenta Igora Markevitcha (1963). Od 1964 r. prowadzi Litewską Narodową Orkiestrę Symfoniczną w Wilnie, z którą występował w Polsce, Szwecji, Niemczech, Szwajcarii, Turcji, Norwegii, Finlandii, Grecji, Anglii, Japonii i w wielu innych krajach. Często dyryguje czołowymi orkiestrami Moskwy i Sankt Petersburga. Jest profesorem i kierownikiem Katedry Dyrygentury w Litewskiej Akademii Muzycznej.

    Był członkiem jury IV, V, VII oraz VIII Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach (1991, 1995, 2003, 2007) oraz I i II Międzynarodowego Konkursu im. S. Prokofiewa w Petersburgu (1993, 1996). Został również poproszony o objęcie stanowiska przewodniczącego jury VI petersburskiego konkursu w 2012r.

    Artyście dedykowano wiele kompozycji, dokonał licznych premier i nagrań płytowych. Występował w największych salach koncertowych Moskwy, Petersburga, Pragi, Bratysławy, Tallina i Lublany. Koncertował w wiedeńskiej Musikverein, londyńskim Barbican Centre, warszawskiej Filharmonii Narodowej oraz na festiwalach takich jak Praska Wiosna czy w Szleswiku-Holsztynie.

    Jest laureatem wielu nagród. Otrzymał Order Giedymina i I Nagrodę Rządu Litewskiego za zasługi dla kultury litewskiej (1998). W 2000r. nagrodzony litewską Nagrodą Państwową. Został również odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej za rozwój kontaktów między Litwą a Polską (2006).