Międzynarodowe Konkursy Dyrygentów

do 2012 roku

Marek Pijarowski (Polska)

    Urodził się we Wrocławiu i tam ukończył studia w Akademii Muzycznej w klasie dyrygentury Tadeusza Strugały, otrzymując dyplom z wyróżnieniem. Uczestniczył w Międzynarodowych Kursach Muzycznych w Weimarze, pracując pod kierunkiem Arvida Jansonsa (1971-1973). W 1977r. jako stypendysta rządu austriackiego doskonalił swoje umiejętności u prof. Carla Österreichera w Wiedniu. W latach 1974-2002 związany z Filharmonią Wrocławską, w 1980r. został jej dyrektorem naczelnym i artystycznym. W 1974r. zdobył I oraz specjalną nagrodę Orkiestry Filharmonii Śląskiej na I Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. G. Fitelberga w Katowicach. Przez dwa sezony współpracował z Filharmonią Krakowską jako I dyrygent; był dyrektorem artystycznym Filharmonii im. Artura Rubinsteina w Łodzi (2002-2005), a z Filharmonią Pomorska w Bydgoszczy jest związany do dziś jako stały gościnny dyrygent tego zespołu. Obecnie pełni funkcję dyrygenta-szefa Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Poznańskiej. W 1997r. otrzymał tytuł profesora sztuki muzycznej.

    Artysta nieprzerwanie prowadzi ożywioną działalność dyrygencką, koncertując ze wszystkimi orkiestrami filharmonicznymi i radiowymi w Polsce jak i poza granicami kraju. Dokonał wielu archiwalnych nagrań dla potrzeb Polskiego Radia. Był stałym dyrygentem Eastern Music Festival w Greensboro w USA, ściśle współpracuje z Orkiestrą Prezydencką w Ankarze oraz Texas Music Festival w Houston. Dyrygował w większości krajów europejskich oraz w Egipcie, Izraelu, Kanadzie, Chinach, USA, Meksyku i Korei Płd.

    Pełnił funkcję dyrektora artystycznego Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej we Wrocławiu (1980-2000) oraz Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach (1986-1987).

    Od wielu lat związany z Akademia Muzyczną im. K. Lipińskiego we Wrocławiu, w której prowadzi klasę dyrygentury. Obecnie jest kierownikiem Katedry Dyrygentury. Pełnił również funkcję prorektora tej uczelni. W 2006r. objął stanowisko profesora dyrygentury na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.