Międzynarodowe Konkursy Dyrygentów

do 2012 roku

Marek Pijarowski (Polska)

Urodzony we Wrocławiu w 1951r. W Liceum Muzycznym opanował grę na fortepianie a także na skrzypcach, oboju i organach. Studia dyrygenckie (dyplom z wyróżnieniem) odbył we wrocławskiej Akademii Muzycznej u Tadeusza Strugały a uzupełnił w Weimarze (1971-1973) na międzynarodowych kursach Arvida Jansonsa. W 1977r. jako stypendysta rządu austriackiego doskonalił umiejętności u prof. Carla Österreichera w Wiedniu. Wtedy zetknął się z mistrzowską sztuką dyrygencką H. von Karajana, L. Bernsteina, Z. Mehty, G. Soltiego czy C. Abbado.

   W 1974r. został asystentem dyrygenta Filharmonii Wrocławskiej i jako najmłodszy wziął udział w Ogólnopolskim Konkursie Dyrygenckim w Katowicach, na którym zdobył I i specjalną nagrodę orkiestry Filharmonii Śląskiej. Sukces ten zaowocował licznymi zaproszeniami, m. in. Filharmonii Narodowej i WOSPR. W 1975r. został II dyrygentem, a w 1980r. dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Wrocławskiej, którą kierował do 2002r. Współpracował też z Filharmonią Krakowską, a z Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy jest związany jako stały dyrygent gościnny. Był dyrektorem artystycznym Filharmonii im. A. Rubinsteina w Łodzi (2002-2005). Od sezonu 2006/2007 podjął ścisłą współpracę z Filharmonią im. A. Malawskiego w Rzeszowie.

Ponad 30 lat prowadzi ożywioną działalność dyrygencką, koncertując ze wszystkimi orkiestrami filharmonicznymi i radiowymi w Polsce. Wielokrotnie prowadził koncerty polskich orkiestr poza granicami kraju m. in. Filharmonii Narodowej (Niemcy) i NOPSPR (Hiszpania, Paryż). Poprowadził szereg tournées Filharmonii Wrocławskiej, m.in. po Hiszpanii, Francji, Włoszech, Niemczech, Holandii. Dokonał archiwalnych nagrań dla Polskiego Radia. Był stałym dyrygentem Eastern Music Festival w Greensboro w USA. Współpracuje z Orkiestrą Prezydencką w Ankarze oraz Texas Music Festival w Houston. Dyrygował w większości krajów europejskich oraz w Egipcie, Izraelu, Kanadzie, Chinach, USA , Meksyku i Korei Płd.

Był dyrektorem artystycznym Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej we Wrocławiu (1980-2000) i Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach (1986-1987).

W Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu prowadzi klasę dyrygentury. Pełnił również funkcję prorektora tej uczelni. Od 2006r. jest profesorem dyrygentury w warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina. Jest krajowym ekspertem przy opracowaniu standardów programu studiów dyrygenckich. Juror Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach jest też przewodniczącym jury Międzynarodowego Przeglądu Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku.

W 1997r. z rąk Prezydenta RP otrzymał tytuł profesora sztuki muzycznej. W 2004 r. odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.