Międzynarodowe Konkursy Dyrygentów

do 2012 roku

Maximiano Valdes (Chile)

    Urodził się w Santiago, Chile; w tamtejszym Konserwatorium rozpoczął naukę gry na fortepianie i skrzypcach. Kompozycję i dyrygenturę studiował w Accademia Nazionale di Santa Cecilia w Rzymie. Swoje umiejętności dyrygenckie doskonalił w klasie Franco Ferrary w Bolonii, Sienie i Wenecji oraz współpracował z Sergiu Celibidache w Stuttgarcie i Paryżu.

    Laureat wielu nagród, zdobył m.in. I nagrodę w Konkursie Dyrygentów im. N. Malko w Kopenhadze, I nagrodę w Konkursie im. V. Gui we Florencji oraz II nagrodę Konkursu Dyrygenckiego Fundacji Ruperta w Londynie.

    W 1976r. rozpoczął pracę jako asystent dyrygenta w Gran Teatro La Fenice w Wenecji, a rok później był jednym z dyrygentów w Tanglewood Music Festival w Massachusetts, gdzie pracował z Leonardem Bernsteinem i Seiji Ozawą. W 2008r. objął stanowisko dyrektora artystycznego i głównego dyrygenta Orquesta Sinfónica de Puerto Rico. Współpracował jako główny dyrygent z Teatro Municipal w Santiago (Chile) oraz jako główny dyrygent Orquesta Sinfónica del Principado de Asturia (Hiszpania). Przez okres dziesięciu lat prowadził jako dyrektor artystyczny Buffalo Philharmonic Orchestra w stanie Nowy Jork.

    Gościnnie dyrygował większością ważniejszych orkiestr Ameryki Północnej, m.in. orkiestrami symfonicznymi w Saint Louis, Montrealu, Baltimore, Indianapolis, Seattle, Houston i Dallas, New World Symphony Orchestra, orkiestrą kameralną Philadelphia Chamber oraz orkiestrami z Calgary, Ottawy, Vancouver i Winnipeg. W czasie letnich festiwali występował w Mann Music Center (z Philadelphia Orchestra), Caramoor, Interlochen, Grand Teton, Chautauqua, na Festiwalu Eastern Music oraz w Music Academy of the West and Grant Park w Chicago.

    Jako dyrygent operowy ma na swoim koncie spektakle w czołowych operach europejskich, m.in. w Rzymie, Barcelonie, Berlinie, Londynie, Oslo, Savolinnie, Kopenhadze, Bonn, Asturii (Hiszpania) i Santiago. W USA zadebiutował w 1992r. na deskach opery w Seattle, gdzie dyrygował wykonaniem Così fan tutte.