Międzynarodowe Konkursy Dyrygentów

do 2012 roku

Michael Zilm (Niemcy)

    Urodzony w Stuttgarcie w 1957r. Studiował grę na skrzypcach i altówce. W zakresie dyrygentury kształcił się w Wyższej Szkole Muzycznej w Stuttgarcie w klasie Thomasa Ungara. Naukę kontynuował w Letniej Akademii Mozarteum w Salzburgu u Milana Horvata i w Accademia Chigiana w Sienie pod kierunkiem Franco Ferrary, Bruno Bertolettiego i Carla Marii Giuliniego. Od 1979 r. pozostawał pod artystyczną opieką Herberta von Karajana, będąc jego asystentem przy przygotowywaniu oper G. Verdiego i R. Wagnera dla Festiwali Salzburskich. W latach 1987-1991 wykładał w Wyższej Szkole Muzycznej w Stuttgarcie i prowadził Ensemble Neue Musik.

    Jest laureatem międzynarodowych konkursów dyrygenckich, m.in. im. M. Malko w Kopenhadze (1983, IV nagroda), Młodych Dyrygentów w Besançon (1983, I nagroda) i Katowicach (1987, I nagroda, nagroda orkiestry, 3 nagrody specjalne).

    Od początku kariery dyrygenckiej w centrum zainteresowań pozostawała muzyka XX wieku. Jest szczególnie gorliwym popularyzatorem muzyki G. Mahlera, A Brucknera, P. Hindemitha, I. Strawińskiego, L. Janáczka, oraz kompozytorów Szkoły Wiedeńskiej: A. Berga, A. Schönberga, A. Weberna. W 1980r. zainicjował w Stuttgarcie festiwal „Dni Muzyki Nowej”.

    Jako dyrygent gościnny współpracuje z orkiestrami: Berlina, Turynu, Tuluzy, Paryża, Kolonii, także Filharmonii Narodowej w Warszawie. Uczestniczył w festiwalach we Frankfurcie, Lipsku, Metz, Sienie i wielu innych. Przez jeden sezon był I dyrygentem Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy (1990). W latach 1991-1997 Generalny Dyrektor Muzyczny miasta Rostock i I dyrygent Norddeutsche Philharmonie Rostock. W latach następnych był stałym gościnnym dyrygentem orkiestry Gulbenkian w Lizbonie, z którą wykonał szereg prawykonań dzieł A. Brucknera (1994-2002). Od 2002r. prowadzi gościnnie Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Krakowskiej. Od 2006r. regularnie dyryguje Orquestra Metropolitana de Lisboa.