Międzynarodowe Konkursy Dyrygentów

do 2012 roku

Mirosław Jacek Błaszczyk (Polska)

Po studiach na Wydziale Wychowania Muzycznego Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie warsztat dyrygenta chóralnego zdobywał u prof. Jana Wincentego Hawela, kontynuował naukę na Wydziale Teorii, Kompozycji i Dyrygentury; studia w klasie prof. Karola Stryji ukończył z odznaczeniem.

W grudniu 1991 roku został laureatem IV Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach. W 1993 roku American Society for Polish Music ufundowało mu 3-miesięczne stypendium w Los Angeles.

 W latach 1984-86 dyrygował zespołem złożonym z muzyków katowickiej Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji podczas festiwali Warszawska Jesień i Śląskie Dni Muzyki Współczesnej. Od 1986 roku był dyrygentem Państwowej Filharmonii Śląskiej i dyrektorem artystycznym Państwowej Orkiestry Symfonicznej w Zabrzu. W 1990 roku został dyrektorem naczelnym i artystycznym Państwowej Filharmonii w Białymstoku. W 1995 roku wraz z jej orkiestrą dał serię koncertów w USA, zwieńczoną entuzjastycznie przyjętym występem w nowojorskiej Carnegie Hall. W latach 1996-1998 był dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Poznańskiej.

Od maja 1998r. jest dyrektorem artystycznym Filharmonii Śląskiej w Katowicach oraz Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga.

W latach 1999-2002 był głównym dyrygentem Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Porto (Portugalia), a w roku 2003 jurorem i dyrygentem na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Maroku. Wiosną br. poprowadził orkiestrę Ukraińskiej Filharmonii Narodowej podczas finałowych przesłuchań i w koncercie laureatów VII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. W. Horowitza, zaś na estradzie warszawskiej FN poprowadził Europejska Orkiestrę Symfoniczną PROBALTICA w koncercie z Grigorijem Żyslinem. Mirosław Jacek Błaszczyk wiele koncertuje w kraju, łącznie z estradą Filharmonii Narodowej. Jego dyrygencki kunszt poznali także melomani: Austrii, Niemiec, Francji, Szwecji, Irlandii Płn., Hiszpanii, Portugalii, Białorusi, Litwy, Łotwy, Tunezji, Kanady, Korei Płd., Chin i Stanów Zjednoczonych. W 2000 roku w Bielsku-Białej poprowadził koncert Sinfonii Varsovii z udziałem Nigela Kennedy'ego.

Za promowanie muzyki polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki współczesnej oraz za osiągnięcia filharmoników śląskich pod jego batutą, prezydent Katowic w 2001 roku nagrodził Mirosława Jacka Błaszczyka w dziedzinie kultury.

W 2005 roku otrzymał stopień doktora sztuki muzycznej w dyscyplinie dyrygentura.