Inauguracja 16.11.2012, koncert prawykonań , na którego program złożyły się: Uwertura Stanisława Moryto i Beauty Radiated in Eternity Eugeniusza Knapika z tekstem Hafiza Shiraziego. Wykonawcy: Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Śląskiej pod dyrekcja Mirosława Jacka Błaszczyka. Przygotowanie chóru – Jarosław Wolanin.
ETAP I PRZESŁUCHAŃ
17.11.2012 w konkursie wystąpili:
Alexander Negrin – Wielka Brytania
Masane Ota – Japonia
Dainius Pavilionis – Litwa
Fabio Miguel Loutfi Pereira – Brazylia
Olivier Pols – Holandia
Nadieżda Potiemkina – Rosja
Jamie Reeves – USA
Azis Sadikovic – Austria
Rustam Samedov – Niemcy
Shimpei Sasaki – Japonia
18.11.2012 wystąpili:
Daniel Smith – Australia
Eduardo Strausser – Brazylia
Maciej Sztor – Polska
Ondřej Tajovský – Czechy
Justus Thorau – Niemcy
Zoi Tsokanou – Grecja
Jiang Xie Yun – Chiny
Jin Hyun – Korea Południowa
Johannes Zurl – Niemcy
Juan Sebastian Acosta Angul – Kolumbia
19.11.2012 wystąpili:
Roberto Beltrán-Zavala – Meksyk
Chih Yuan Chang – Tajwan
Marzena Diakun – Polska
Kai-Hsi Fan – Tajwan
Keitaro Harada – Japonia
Rafał Stefan Janiak – Polska
Sylwia Janiak – Polska
Yang Jiao – Chiny
Yoshinao Kihara – Japonia
Marta Kluczyńska – Polska
20.11.2012 wystąpili:
Stanisław Koczanowski – Rosja
Maciej Jakub Koczur – Polska
Andrew Koehler – USA
Markku Laakso – Finlandia
Gyuseong Lee – Korea Południowa
Chin-Chao Lin – Tajwan
Ciaran McAuley – Irlandia
Alexander Merzyn – Niemcy
Maja Metelska – Polska
Przemysław Neumann – Polska
ETAP II PRZESŁUCHAŃ
W II etapie z konkursową orkiestrą występowali soliści: skrzypaczki Agata Szymczewska i Anna Maria Staśkiewicz oraz wiolonczeliści Tomasz Strahl i Marcin Zdunik.
21.11.20012 wystąpili:
Azis Sadikovic – Austria
Daniel Smith – Australia
Ondřej Tajovský – Czechy
Zoi Tsokanou – Grecja
Juan Sebastian Acosta Angul – Kolumbia
Marzena Diakun – Polska
Keitaro Harada – Japonia
Sylwia Janiak – Polska
22.11.20012 wystąpili:
Stanisław Koczanowski – Rosja
Andrew Koehler – USA
Maja Metelska – Polska
Masane Ota – Japonia
ETAP III PRZESŁUCHAŃ
23.11.20012 wystąpili:
Marzena Diakun – Polska
Andrew Koehler – USA
Maja Metelska – Polska
Azis Sadikovic – Austria
Daniel Smith – Australia
Zoi Tsokanou – Grecja
Z recenzenckiego notatnika...
I nagroda – 25 000 EURO ufundowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Złota Batuta – Daniel Smith (Australia)
II nagroda – 20 000 EURO ufundowane przez Marszałka Województwa Śląskiego i Srebrna Batuta – Marzena Diakun (Polska)
III nagroda – 15 000 EURO ufundowane przez Prezydenta Miasta Katowice i Brązowa Batuta – Azis Sadikovic (Austria)
I wyróżnienie – 10 000 Euro ufundowane przez Kompanię Węglową SA – Andrew Koehler (USA)
II wyróżnienie – 7000 EURO ufundowane przez Filharmonię Śląską – Maja Metelska (Polska)
III wyróżnienie – 5000 EURO ufundowane przez Fundację Muzyczną Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga – Zoi Tsokanou (Grecja).
Nagrody pozaregulaminowe – koncertowe zaproszenia dla Daniela Smitha: Filharmonii Narodowej, Orchestra Metropolitana De Lisboa, Filharmonii Szczecińskiej, Filharmonii im. H. Wieniawskiego w Lublinie, Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena – udział w Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena, Filharmonii Tama w Tokio, Stowarzyszenia Promocji Kultury im. Aleksandra Tansmana na X Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Indywidualności Muzycznych TANSMAN 2014 w Łodzi, Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego, Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO
dla Andrewa Koehlera – Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego
dla Marzeny Diakun – Filharmonii Sudeckiej, Filharmonii Wrocławskiej im. Witolda Lutosławskiego, Filharmonii Świętokrzyskiej, projektu europejskiego ONE goes places, w którym nasza Filharmonia bierze udział – 7 koncertów (Jena – Jenaer Philharmonie, Zlin – Bohuslav Martinu Filharmonie, Żilina – Štátny komorný orchester Žilina, Ljubliana – RTV Slo, Amiens – Orchestre de Picardie -3-krotnie), Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie, Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze, Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu (zamojskie zaproszenie także dla Sylwii Janiak)
dla Azisa Sadikovica – Filharmonii Zielonogórskiej i Filharmonii Krakowskiej
dla Fabia Miguela Pereiry (Brazylia) zaproszenie do poprowadzenia niedzielnego koncertu symfonicznego Filharmonii Narodowej w Warszawie dla dzieci
decyzję o zaproszeniu Litewskiej Filharmonii Narodowej jury pozostawiło Juozasowi Domarkasowi.
Nagrody pieniężne:
Masane Ota – 2800 euro ufundowane przez pana Mitsunaga Iwata dla najlepszego japońskiego dyrygenta
Maja Metelska – nagroda ZAIKS – 10 000 zł, ufundowane przez Fundusz Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów, dla dyrygenta, który najlepiej wykonał utwór polskiego kompozytora
Daniel Smith – nagroda Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej – 10 000 zł ufundowane przez STOART
Sylwia Janiak – nagroda Tishy i Piotra Gajewskich – 2500 zł dla najmłodszego uczestnika IX MKD, który wszedł do półfinału oraz nagroda Zofii i Antoniego Witów – 5000 zł dla najlepszego polskiego uczestnika IX MKD, który nie wszedł do finału.
Nagrody rzeczowe:
PWM, komplet partytur czołowych współczesnych kompozytorów polskich – Daniel Smith
Nagroda Orfeusz Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków – Daniel Smith,
Nagroda Porcelany Śląskiej (BGH Network S.A.), komplet porcelany obiadowo-kawowej – Marzena Diakun
Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Karola Szymanowskiego w Katowicach nagroda „Młody Mistrz Batuty” przyznawana przez Młode Jury – Stanisław Koczanowski (Rosja) oraz Andrew Koehler
batuty Jakuba Szewczyka – wszyscy finaliści.
KONCERTY LAUREATÓW
25.11.2012 – Katowice, 26.11.2012 – Warszawa, Filharmonia Narodowa
W koncercie laureatów Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Śląskiej poprowadzili: Azis Sadikovic w uwerturze do Zemsty nietoperza J. Straussa, Marzena Diakun w Uwerturze akademickiej op. 80 J. Brahmsa i Daniel Smith w Symfonii C-dur Jowiszowa KV 551 W.A. Mozarta.