INAUGURACJA
16.11.2007 – koncert prawykonań, na którego program złożyły się: Symphony nr 2 Bartosza Kowalskiego-Banasewicza – utwór nagrodzony I miejscem w Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim im. Grzegorza Fitelberga, V Symfonia „Adwentowa” Wojciecha Kilara na chór i orkiestrę symfoniczną, skomponowana na zamówienie Filharmonii Śląskiej i jej dedykowana oraz Muzyka koncertująca Stanisława Moryto na orkiestrę symfoniczną i kwartet smyczkowy. Wykonawcami byli: przygotowany przez Waldemara Sutryka Chór, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej i Kwartet Wilanów pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka.
ETAP I
17.11.2007
Andrea BATTISTONI Włochy
Anja BIHLMAIER Niemcy
Svetoslav BORISOV Bułgaria
Lin CHEN Chiny
Marlon Chii-Kuan CHEN USA
Chi-Bun Jimmy CHIANG Wielka Brytania
Alexandre CLERC Szwajcaria
Rodrigo DE CARVALHO Brazylia
Marzena DIAKUN Polska
Marcin DOBRZAŃSKI Polska
Luke DOLLMAN Australia
18.11.2007 wystąpili:
Mate HAMORI Węgry
Ksenia ŻARKO Rosja
Jordan KAMDZAŁOW Bułgaria
Ulrich KERN Niemcy
Ghun KIM USA
Kuendo KIM Korea Południowa
Siergiej KISS Rosja
Stanisław KOCZANOWSKI Rosja
Jurij KULCZYCKI Ukraina
Hikaru EBIHARA Japonia
James FEDDECK USA
19.11.2007
Shizuo KUWAHARA USA
Światosława ŁUCZENKO Ukraina
Sasha MAKILAE Finlandia
Maja METELSKA Polska
Sean NEWHOUSE USA
Yannick PAGET Francja
Sebastian Jan PERŁOWSKI Polska
Jiři PETRDLIK Czechy
Eduardo PORTAL Hiszpania
20.11.2007
Dainius POVILIONIS Litwa
Mirko SCHIPILLITI Włochy
Barbara SZAREJKO Polska
Eugene TZIGANE MCDONOUGH USA
Michael Alexander YOUNG Wielka Brytania
Viswa SUBBARAMAN USA
Yoon SEUNGEUP Korea Południowa
ETAP II
21.11.2007
Lin CHEN Chiny
Marzena DIAKUN Polska
Luke DOLLMAN Australia
Ghun KIM USA
Stanisław KOCZANOWSKI Rosja
Shizuo KUWAHARA USA
22.11.2007
Sasha MAKILAE Finlandia
Maja METELSKA Polska
Sean NEWHOUSE USA
Dainius POVILIONIS Litwa
Viswa SUBBARAMAN USA
Eugene TZIGANE MCDONOUGH USA
W drugim etapie w utworach z instrumentem solowym na skrzypcach grali Piotr Pławner i Jakub Jakowicz a na wiolonczeli Tomasz Strahl i Rafał Kwiatkowski.
ETAP III
23.11.2007 wystąpili:
Lin CHEN Chiny
Ghun KIM USA
Shizuo KUWAHARA USA
Sean NEWHOUSE USA
Dainius POVILIONIS Litwa
Eugene TZIGANE MCDONOUGH USA
I nagroda – Złota Batuta i 10.000 Euro brutto – ufundowana przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego – Eugene Tzigane (USA)
II nagroda – Srebrna Batuta i 8.000 Euro brutto – ufundowana przez marszałka woj. Śląskiego – Lin Chen (Chiny)
III nagroda – Brązowa Batuta i 5.000 Euro brutto – ufundowana przez prezydenta miasta Katowice – Sean Newhouse (USA)
I wyróżnienie 4.000 Euro brutto – Shizuo Kuwahara (USA)
II wyróżnienie 3.000 Euro brutto – Ghun Kim (USA)
III wyróżnienie 2.000 Euro brutto – Dainius Povilionis (Litwa)
Pozaregulaminowe nagrody fundowane
Laureatów na swoje koncerty zaprosiły:
Filharmonia Podlaska
Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina
Filharmonia Koszalińska
Filharmonia Krakowska
Filharmonia Pomorska
Filharmonia Zielonogórska
Filharmonia Poznańska
Filharmonia w Lublinie
Filharmonia Częstochowska
Filharmonia w Würzburgu
Filharmonia Dolnosląska
Orquesta Sinfonica de Chile
Nagroda im. Witolda Rowickiego w wysokości 2500 euro ufundowana przez Marię Magdalenę Krzysztofowicz-Pospiech i Włodzimierza Pospiecha za najlepsze wykonanie utworu polskiego kompozytora, bez względu na etap, który osiągnie uczestnik konkursu – Dainius Povilionis Litwa za wykonanie Odwiecznych pieśni Mieczysława Karłowicza
Nagroda starosty bieruńsko-lędzińskiego dla polskiego laureata konkursu w wysokości 3000 zł – Marzena Diakun Polska
Nagroda Orkiestry Filharmonii Śląskiej – Shizuo Kuwahara USA
Nagroda PWM za najlepszą interpretację utworu kompozytora polskiego – komplet partytur polskiej muzyki dla jednego z laureatów, wskazanego przez jury – Lin Chen Chiny za wykonanie II Symfonii Karola Szymanowskiego
Nagroda Stowarzyszenia Przyjaciół Filharmonii Śląskiej w wysokości 4 tys. zł – Shizuo Kuwahara USA
Nagroda TVP w wysokości 5 tys. zł – Maja Metelska Polska
Nagroda ufundowana przez STOART w wysokości 5000 zł – Marzena Diakun Polska
Nagroda ufundowana przez ZAIKS w wysokości 5000 zł dla najlepszego dyrygenta wykonującego utwór polski – Shizuo Kuwahara USA za wykonanie II Symfonii „Bożonarodzeniowej” Krzysztofa Pendereckiego
Nagroda ufundowana przez Porcelanę Śląską – serwisy kawowe na 12 osób – Eugene Tzigane USA i Lin Chen Chiny
Medal SPAM – Eugene Tzigane USA
Młody mistrz batuty – nagroda uczniów POSM II st. im. K. Szymanowskiego w Katowicach – Eugene Tzigane USA i Shizuo Kuwahara USA
KONCERT LAUREATÓW
25.11.2007 Katowice, Filharmonia Śląska
26.11.2007 Warszawa, Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej –
Program:
Ludwig van Beethoven – uwertura Egmont op. 84, dyrygował Sean Newhouse
Igor Strawiński – suita z baletu Ognisty ptak, wersja z roku 1919, dyrygowała Lin Chen
Hector Berlioz – Symfonia fantastyczna op. 14, dyrygował Eugene Tzigane