Międzynarodowe Konkursy Dyrygentów

do 2012 roku

Piotr Gajewski (USA)

    Urodzony w Polsce. Grę na fortepianie rozpoczął w wieku czterech lat. W 1969r. wyemigrował do USA. Naukę kontynuował w New England Conservatory Preparatory Division, Carleton College, University of Cincinnati, College-Conservatory of Music. Po ukończeniu studiów doskonalił swoje dyrygenckie umiejętności podczas Tanglewood Music Festival w stanie Massachusetts (1983), pod kierunkiem Leonarda Bernsteina, Seiji Ozawy, Andre Previna, Gunthera Schullera, Gustava Meiera i Mauricea Abravanela. Posiada również wykształcenie prawnicze i jest aktywny w udzielaniu prawnych porad.

    Pełni funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii Narodowej, jednej z najbardziej cenionych orkiestr w regionie waszyngtońskim, rezydującej w Music Centre w Strathmore w hrabstwie Maryland. Jest również profesorem George Washington University. Gościnnie dyrygował wieloma czołowymi orkiestrami amerykańskimi i polskimi oraz m.in. angielską Royal Liverpool Philharmonic, Orkiestrą Symfoniczną w Karlowych Warach (Czechy), kanadyjską Okanagan Symphony. W 1994r. zadebiutował na scenie operowej w Washington Summer Opera Theatre. W 2010r. Filharmonia Narodowa w Waszyngtonie pod jego batutą wykonała Carmen G. Bizeta, a w roli głównej wystąpiła mezzosopranistka Kendall Gladen.

    Uczestniczył w wielu światowych prawykonaniach, m.in. utworów: Stevena Gerbera, Joela Hoffmana, Andreasa Makrisa, Gerharda Samuela oraz Petera Warea. We współpracy z wytwórnią fonograficzną Koch International dokonał wraz z Narodową Orkiestrą Kameralną w Waszyngtonie archiwalnych nagrań koncertu skrzypcowego, koncertu wiolonczelowego oraz Serenady na smyczki Stevena Gerbera.

    Jest laureatem wielu nagród, m.in. Konkursu Dyrygenckiego im. L. Stokowskiego w Nowym Jorku.