Międzynarodowe Konkursy Dyrygentów

do 2012 roku

Piotr Gajewski (USA)

Urodzony w Polsce, dyrektor artystyczny Filharmonii Narodowej w Waszyngtonie.

Gry na fortepianie zaczął uczyć się w wieku czterech lat. W 1969 roku wyemigrował do USA. Kontynuował studia w New England Conservatory Preparatory Division, Carleton College i University of Cincinnati, College-Conservatory of Music. W 1983 roku, po ukończeniu studiów, doskonalił swe dyrygenckie umiejętności podczas Tanglewood Music Festival w Massachusetts, pod kierunkiem Leonarda Bernsteina, Seiji Ozawy, Andre Previna, Gunthera Schullera, Gustava Meiera i Maurice'a Abravanela. Ma też wykształcenie prawnicze.

Gościnnie dyrygował wieloma czołowymi orkiestrami amerykańskimi i polskimi oraz m.in. angielską Royal Liverpool Philharmonic, Orkiestrą Symfoniczną w Karlowych Warach (Czechy), kanadyjską Okanagan Symphony. W 1994 roku zadebiutował na scenie operowej w Washington Summer Opera Theatre.

Ma na swym koncie wiele światowych prawykonań, m.in. utworów: Joela Hoffmana, Andreasa Makrisa. Gerharda Samuela, Petera Ware'a i Stevena Gerbera, którego koncerty skrzypcowy, wiolonczelowy i Serenadę na smyczki z Narodową Orkiestrą Kameralną nagrał też płyty dla Koch International.

Jest laureatem wielu nagród, m.in. nowojorskiego Konkursu Dyrygenckiego im. L. Stokowskiego.

Wykłada na Wydziale Muzycznym w George Washington University.