Międzynarodowe Konkursy Dyrygentów

do 2012 roku

Piotr Pławner

Był jedynym wykonawcą partii solowej w Koncercie skrzypcowym d-moll op. 47 Jeana Sibeliusa i solistą w I Koncercie skrzypcowym op. 35 Karola Szymanowskiego.

Należy do najwybitniejszych skrzypków swego pokolenia. Urodził w Łodzi w 1974 roku. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 6 lat. Na estradzie debiutował w dziewiątym roku życia. Studia ukończył z wyróżnieniem w Akademii Muzycznej w Łodzi pod kierunkiem Prof. Zenona Płoszaja. Po otrzymaniu stypendium Fundacji im. Henryka Szerynga w Monte-Carlo studiował w klasie mistrzowskiej Igora Ozima w Bernie (Szwajcaria), gdzie w roku 1995 zostaje wyróżniony nagrodą specjalną Tschumi-Preis za najlepszy dyplom solistyczny.
Artysta jest laureatem wielu konkursów i przesłuchań w kraju i za granicą. Najważniejsze z nich to zwycięstwa w X Międzynarodowym Konkursie im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (1991), Międzynarodowym Konkursie w Bayreuth (1991), w Międzynarodowym Konkursie w Monte Carlo im. Henryka Szerynga (1994), 44 Międzynarodowym Konkursie ARD w Monachium (1995 - najwyższy laur przyznany w 50-letniej historii tego konkursu dopiero po raz trzeci).
Piotr Pławner był stypendystą m.in. Fundacji im. Henryka Szerynga w Monaco. Wiele koncertuje w kraju i zagranicą jako solista i kameralista we wszystkich krajach europejskich, krajach arabskich, Azji i obu Ameryk. Występował z takimi zespołami jak orkiestry Bayerischen Rundfunk i Süddeutschen Rundfunk, Berner Symhonieorchester, Sinfonia Helvetica, Radio Kamerorkest Hilversum, Deutschen Kammerorchester, Sinfonia Varsovia, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Orchestre Philharmonique de Monte-Carlo oraz Netherlands Kammerorchester. Artysta współpracuje z dyrygentami tej miary co James DePreist, Arnold Katz, Alun Francis, Hartmut Haenchen, Nicolas Pasquet, Bernhard Klee, Jerzy Maksymiuk, Marek Pijarowski, Antoni Wit, Grzegorz Nowak, Tadeusz Strugała, Siegfried Heinrich, Fritz Weisse, Bernhard Güller, Olaf Henzold, Doron Salomon, Barbara Yahr, Michael Studer czy Hillary Griffthlis.
Brał udział w licznych znanych festiwalach, takich jak Braunschweiger Kammermusikpodium, Internationale Bachakademie Stuttgart, L`esplanade Saint-Etienne, Rheingau Festival, Printemps des Arts de Monte-Carlo, Internationale Festspiele Passau, Grazer Frühling, Schlosskonzerte Thun, Musikfestival Braunwald oraz Al Bustan Festival oraz w wielu prestiżowych koncertach organizowanych dla znanych osobistości ze świata polityki (H. Kohla, R. Süssmuth, R. Dreifuss, F. Cotti, Książę Monaco Rainer III) i z okazji ważnych rocznic i wydarzeń europejskich.
Koncertuje w renomowanych salach, jak Tivoli Hall w Kopenhadze, Liederhalle w Stuttgarcie, Herkules Saal w Monachium, Concertgebouw w Amsterdamie, Chatelet w Paryżu, Palau de la Musica Catalona w Barcelonie, Teatro Monumental w Madrycie.
Piotr Pławner dysponuje rozległym repertuarem, począwszy od baroku po dzieła kompozytorów współczesnych (m. in. W. Lutosławski, K. Penderecki, A. Furer). Dokonał również wielu nagrań radiowych i telewizyjnych w Polsce, Holandii, Niemczech, Danii, Hiszpanii i Austrii, m.in. dla Polskiego Radia i Telewizji, TV Hilversum, TV i Radia Bawarskiego, TV Espana, Radio France, SDR, WDR, SWR, DRS oraz ORF. W ostatnich latach dokonał archiwalnych nagrań z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach (koncerty skrzypcowe H. Wieniawskiego, K. Szymanowskiego, M. Karłowicza, S. Prokofiewa i R. Schumanna) oraz z Orkiestrami Süddeutsche Rundfunk i Bayerische Rundfunk Mitteldeutsche Rundfunk. W swoim dorobku ma także kilka płyt z utworami polskich kompozytorów, z których wszystkie otrzymały nominację do prestiżowej nagrody Fryderyk. Płyta z utworami kameralnymi Karola Szymanowskiego otrzymała prestiżową nagrodę i została wybrana Płytą Roku 1998 przez miesięcznik Studio. CD z Koncertem na skrzypce, fortepian i kwartet smyczkowy Ernestra Chaussona, nagrana wraz z Bruno Canino i Kwartetem Śląskim otrzymała w 2005 roku nagrodę Fryderyk. Gra i talent Piotra Pławnera zostały wielokrotnie uznane przez międzynarodową krytykę. Po wspólnym koncercie Yehudi Menuhin nazwał artystę jednym z najbardziej obiecujących talentów nadchodzącej ery.
Piotr Pławner od 2001r. jest profesorem klas skrzypiec Akademii Muzycznych w Katowicach i Krakowie.
Gra na skrzypcach T. Balestrieri.