Międzynarodowe Konkursy Dyrygentów

do 2012 roku

Rafał Kwiatkowski

Jedyny wykonawca partii solowej w Koncercie wiolonczelowym e-moll op.85 Edwarda Elgara, wystąpi też w Wariacjach na temat rokoko op. 35 Piotra Czajkowskiego.

Wiolonczelista, urodzony 7 czerwca 1978 w Warszawie. Naukę gry na wiolonczeli rozpoczął w wieku siedmiu lat pod kierunkiem Jerzego Ługiewicza. W latach 1993-94 odbył roczne stypendium w Stanach Zjednoczonych, gdzie studiował w Towson University w Baltimore u Cecylii Barczyk. W 1998 otrzymał dyplom z wyróżnieniem w Państwowym Liceum Muzycznym w Warszawie w klasie wiolonczeli Andrzeja Orkisza. Absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie Andrzeja Orkisza uzyskał dyplom z wyróżnieniem.
Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez tak cenionych pedagogów i wirtuozów, jak Zara Nelsova, Victoria Yagling, Natalia Szachowska, Angelica May, Miloš Sádlo, Stanisław Firlej.
Jest zwycięzcą wielu młodzieżowych konkursów w Polsce oraz w Stanach Zjednoczonych. W 1996 otrzymał I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym w Vina del Mar w Chile. Rok 1998 przyniósł mu trzy kolejne I nagrody: na Międzynarodowym Konkursie Duetów w Kuhmo w Finlandii, Konkursie Europejskich Rozgłośni Radiowych w Lubljanie oraz europejskim konkursie Young Concert Artists w Lipsku. W 1999 triumfował na światowym finale tego konkursu w Nowym Yorku, otrzymując I nagrodę oraz nagrody pozaregulaminowe. W 2002 r. został laureatem II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Paulo Cello w Helsinkach.
Jest zapraszany do udziału w tak renomowanych festiwalach jak: Schleswig-Holstein Musikfestival, Eyropaisher Musik Sommer, Usedomer Musikfestival (Niemcy), Kuhmo chaber Music Festival (Finlandia), brazylijski Festiwal im. Pabla Casalsa, Semanas Musicales de Frutillar (Chile), a także Festiwale Chopinowskie w Dusznikach i Antoninie czy też Festiwale Muzyki Kameralnej Brawo Maestro w dworku Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. W 1997 zaproszony przez Mścisława Rostropowicza, wystąpił na zorganizowanym przez niego w Sankt Petersburgu Światowym Kongresie Wiolonczelowym.
Rafał Kwiatkowski dokonał nagrań dla radia i telewizji w Chile i Kolumbii, a dla Polskiego Radia nagrał dzieła kameralne oraz koncerty wiolonczelowe z Polska Orkiestrą Radiową. Po debiucie w Filharmonii Narodowej (II Koncert wiolonczelowy D. Szostakowicza pod batutą Stanisława Skrowaczewskiego) zaproszony został na tournées koncertowe FN po Niemczech i Anglii. Nagrał też CD z Koncertem W. Lutosławskiego pod dyr. Antoniego Wita, a płyta została nagrodzona dwoma Fryderykami. Do bardziej znaczących koncertów młodego wiolonczelisty zaliczyć można występ w Berlinie (2001) z Koncertem altówkowym K. Pendereckiego (w transkrypcji wiolonczelowej) pod batutą kompozytora oraz polskie pierwsze wykonanie Cincerto grosso tego kompozytora w Krakowie. Od tego czasu Krzysztof Penderecki regularnie zaprasza młodego wiolonczelistę do polskich i zagranicznych wykonań swoich koncertów.
W 1999 roku otrzymał Paszport "Polityki.
Koncertował w wielu krajach europejskich, obu Amerykach, Afryce i Japonii.