Międzynarodowe Konkursy Dyrygentów

do 2012 roku

Tomasz Strahl

Wystąpił w Wariacjach na temat rokoko op. 33 Piotra Czajkowskiego i był jedynym wykonawcą partii solowej w Koncercie wiolonczelowym a-moll op. 129 Roberta Schumanna.

Jest najmłodszym profesorem sztuk muzycznych w Polsce. Ukończył w 1989 roku Akademię Muzyczną im Frderyka Chopina w Warszawie w klasie wiolonczeli prof. Kazimierza Michalika. Jako stypendysta Rządu Austriackiego odbył roczne Studium Podyplomowe w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu u prof. T. Kühne. Studiował również kameralistykę u wybitnego skrzypka Krzysztofa Jakowicza, z którym występuje od wielu lat.
Artysta jest laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów w Poznaniu, Warszawie, oraz m. in. I Nagrody V Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. N. Zabaleta w San Sebastian w Hiszpanii w roku 1991. Otrzymał również Nagrodę-Stypendium Polsko-Japońskiej Fundacji JESC w roku 1994.
Występował pod batutą takich dyrygentów, jak m.in.: M. Błaszczyk, A. Boreyko, Ł. Borowicz, T. Bugaj, H. Czyż, Ph. Entremont, J.M. Florencio, Cz. Grabowski, J. Kosek, J. Maksymiuk, W. Michniewski, M. Nałęcz-Niesiołowski, K. Penderecki, M. Pijarowski, P. Przytocki, Z. Rychert, J. Salwarowski, T. Strugała, J. Swoboda i T. Wojciechowski, S.A. Wróblewski. Od wielu lat prowadzi ożywioną działalność koncertową występując z takimi orkiestrami jak: NOSPR, Orkiestra Filharmonii Narodowej, Polska Orkiestra Kameralna, Polska Orkiestra Radiowa, Sinfonietta Cracovia, Concerto Avenna i niemal wszystkie orkiestry filharmoniczne w Polsce. Współpracuje z wybitnymi solistami, oraz z Kwartetem Wilanów i Kwartetem Śląskim.
Wśród bardziej znaczących koncertów Tomasza Strahla wymienić można występy w Schauspielhaus w Berlinie, Brucknersaal w Linzu, St. John's Smith Square w Londynie, Art Center w Tel Avivie, Toppan Hall w Tokyo, L'Auditorii w Barcelonie, w Sali im. Moniuszki Teatru Wielkiego w Warszawie oraz w Filharmonii Narodowej. Odbył liczne tournées po Japonii, Kanadzie, Hiszpanii (z Filharmonią Śląską). Wziął udział w przedstawieniu Fortepianissimo wraz z K. Jabłońskim w Teatrze Wielkim w Warszawie. Jest gościem takich festiwali jak: Warszawska Jesień, Muzyka w Starym Krakowie, Bravo Maestro, Festiwal w Guadix w Hiszpanii, Chopin a Paris w Paryżu, Cello Festival w Caracas, Festiwal w Busku Zdroju, Festiwale im. Fryderyka Chopina w Dusznikach Zdroju i Antoninie, Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku, Festiwal Organowy w Kamieniu Pomorskim, Bydgoski Festiwal Muzyczny i Warszawskie Spotkania Muzyczne. Ważnym wydarzeniem dla artysty było wykonanie Koncertu wiolonczelowego Witolda Lutosławskiego w obecności kompozytora w 1993 r. pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka. W 2005 roku artysta dokonał polskiego prawykonania II Koncertu wiolonczelowego Piotra Mossa na Festiwalu Prawykonania wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia.
Jest współzałożycielem Chopin Duo wraz z pianistą Krzysztofem Jabłońskim.
Dokonał wielu nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej a także dla CBC Radio w Kanadzie. Dyskografia artysty obejmuje wiele płyt CD dla Pony Canyon, CD Accord, Polskiego Radia Katowice, Pavane Records, Gema Stereo, Pol-Music, Acte Prealable oraz Sony Classics. Był dwukrotnie nominowany do nagrody Fryderyk. Jest laureatem nagrody Polskiej Akademii Fonograficznej Fryderyk 2003.
Prowadzi liczne kursy mistrzowskie w Polsce, Holandii, Finlandii, Niemczech, Japonii (Kyoto University of Arts) oraz w Ameryce Południowej. W czerwcu 2001 otrzymał z rąk Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej tytuł profesora, a w 2002 roku Złoty Krzyż Zasługi. Prowadzi klasę wiolonczeli w Akademiach Muzycznych - im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W 2005 roku poprowadził cykl wykładów i wykonał kilka koncertów podczas prestiżowej Sommerakadamie Wien, Prag, Budapest, 05. W roku 2007 wraz z Krzysztofem Jabłońskim i Konstantym Andrzejem Kulkom artysta zrealizował projekt nagrania dla wytwórni Bearton kompletu dzieł kameralnych Fryderyka Chopina.
Gra na instrumencie Leopold Widhalm - Norymberga, 1778.