Międzynarodowe Konkursy Dyrygentów

do 2012 roku

Viktoria Zhadko (Ukraina)

Kijowianka, jest absolwentką tamtejszego Konserwatorium im. P. Czajkowskiego (obecnie: Narodowa Akademia Muzyki im. P. Czajkowskiego) w klasie gitary prof. Dawidowa (1991) i klasie dyrygentury prof. Własenki (1993).

Po zwycięstwie w kijowskim Konkursie Dyrygentów im. Stefana Turczaka (1994) i Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Sergiusza Prokofiewa w St. Petersburgu (1993), wygrała V konkurs katowicki (1995). Jest laureatką dyrygenckich konkursów im. N. Malko w Kopenhadze (1998 i 1995), była też finalistką w Amsterdamie (im. K. Kondraszyna, 1994) i Parmie (im. A. Toscaniniego, 1993). Jako gitarzystka wygrała w 1988r. ukraiński Narodowy Konkurs Wykonawców. W 1994r. prezydent Ukrainy nadał jej honorowy tytuł Artysty Ukrainy.

W latach 1997-2000 była pierwszym dyrygentem Charkowskiej Orkiestry Symfonicznej. Od 2000 roku jest dyrygentką Narodowej Orkiestry Symfonicznej Ukraińskiego Radia, z która związana była też w latach 1993-1997. Od dwóch lat jest też dyrektorką artystyczną i przewodniczącą jury ukraińskiego Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu na Gitarę Klasyczną im. M. Sokołowskiego. Od 10 lat jest profesorem klas dyrygentury i gitary klasycznej Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki. Jest autorka pierwszego na Ukrainie akademickiego programu nauczania gitary w szkolnictwie wyższym. Jej studenci zdobyli ponad 30 nagród konkursów krajowych i międzynarodowych.

Gościnnie koncertuje z wieloma orkiestrami europejskimi, m.in. filharmonicznymi w St. Petersburgu, Wrocławiu, Katowicach, Helsinkach, Rotterdamie, z symfonicznymi orkiestrami w Moskwie, Odense, Tivoli, Narodowej Ukrainy, Polskiego Radia w Warszawie, Narodowej Radia Duńskiego, Radia Holenderskiego, Ukraińskiej Opery Narodowej, czy z London Schubert Players. Występowała z tak znakomitymi solistami, jak m.in. pianistka Alicia de Larrocha, skrzypkowie Krzysztof Jakowicz i George Puk, wiolonczelista Torleif Theeden, czy tenor Wołodymyr Gryszko. Była gościem takich festiwali, jak Warszawska Jesień, Kijowski Festiwal Muzyczny, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Kontrasty, Wirtuozi, fiński Mikkeli Music Festiwal.

Dokonała wielu archiwalnych nagrań klasycznej i współczesnej muzyki ukraińskiej.